Współuzależnienie

Przebywanie z osobą uzależnioną od alkoholu, narkotyków, pracy lub która jest zaburzona w inny sposób prowadzi do współuzależnienia.

Skomplikowana sytuacja, w jakiej się znalazłaś wyznacza kierunek tego, co myślisz, robisz i do czego zmierzasz. Nie zważając na porażki i niepowodzenia dajesz temu związkowi coraz więcej.

Są chwile, że nie widzisz sensu w życiu. Gdy jednak twoje dążenia odnoszą sukces, pojawia się nadzieja na zwycięstwo. Masz silne przekonanie wbrew temu co rzeczywistość pokazuje, że ty możesz wpłynąć na drugą osobę. Skupiając swoją uwagę na ograniczeniu uzależnienia partnera przejmujesz kontrolę i stajesz się odpowiedzialna za wasz związek waszą rodzinę, wasze życie.

Całą energię wkładasz w tę trudną relację nawet nie przyjdzie ci do głowy, by zająć się sobą i sobie poświęcić więcej czasu.

Badanie psychologiczne skłaniają do myślenie, że osobowość o cechach współuzależnienia kształtuje się w dzieciństwie.

Przebywanie w bliskim kontakcie z osobą uzależnioną nie jest, zatem jedynym źródłem współuzależnienia. Symptomy współuzależnienia nie znikną po ustaniu
problemu czy po zerwaniu więzi z osobą uzależnioną. Terapia współuzależnienia bywa często trudniejsza niż terapia uzależnienia. W naszym Stowarzyszeniu znajdziesz osoby z takim samym problemem jak twój. Klub Stefan otwarty jest dla każdej osoby potrzebującej wsparcia.

Nie masz pewności swojego współuzależnienia?

Wybierz się na mityng dla współuzależnionych i posłuchaj wypowiedzi innych.
Możesz też odwiedzić specjalistów z poradni uzależnień.