Alkoholizm

Alkoholizm jest jedną z najczęstszych chorób, które dotykają polskie społeczeństwo. Uzależnienie od alkoholu to spożywanie tej substancji w nadmiernych ilościach, co powoduje negatywne skutki dla osoby pijącej oraz jej bliskich. Alkoholik sam nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego się upija. Czasami zupełnie podświadomie szuka sprzeczki, szuka cierpienia, by mógł powiedzieć piłem bo ….
Nieświadomie próbuje przerzucać winę na kogoś innego. Wymyśla różne przyczyny: kłopoty w pracy, problemy małżeńskie itp.. Podczas przerwy w piciu staje się  nadgorliwy w pracy i potulny w domu. Zaczyna manipulować ludźmi i faktami to mechanizmy zaprzeczeń, które bardzo silnie pozwalają alkoholikowi zaprzeczać, że jest alkoholikiem. Pojawiają się wyrzuty sumienia i poczucie winy. Coraz częściej występuje zmiana nastroju, poczucie odrzucenia przez innych, agresja, złość, samotność. Brak poczucia własnej wartości i chęć, aby od tego uciec. Zakłamanie nie pozwala dostrzec prawdziwego źródła tych stanów. Jest przekonany, że źródłem problemów są inni ludzie lub okoliczności, w jakich żyje. Kontynuuje spożywanie alkoholu mimo tego, że powoduje to dokuczliwe skutki w różnych dziedzinach jego życia. Szuka zmian: zmienia pracę przyzwyczajenia zaczyna uprawiać sport.

Wszystko na nic !!

Nie można uciec od swojej choroby.

Osoba uzależniona nie chce przyznać się, lub zdać sobie sprawę z własnej choroby i zgłosić się na leczenie. Jest to choroba tak głęboko zaburzająca świadomość i wolność człowieka, że dla zdecydowanej większości uzależnionych okazuje się chorobą śmiertelną. Potrzebne jest tu dobrze rozumiane wsparcie rodziny i całego otoczenia.
Chcesz posłuchać innych? Wybierz się na mityng AA.